Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusu, Fazıl Say Konferans Salonunda merkezi İstanbul'da bulunan Keşanlı Yöneticiler ve İşadamları Derneğinin gerçekleştirdiği gündüz toplantısında TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak ekonomi hakkında konuşurken, Keşanlı Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı küçük bir konser verdi.

Akşam yapılan yemekli toplantıda 'İpsala Pirinci' ve 'Satır Et' tanıtımı yapıldı. Edirne Valisi Hasan Doğruer, Gecede bulunmakta bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek başladığı konuşmasında şunları kaydetti: 'Bu gece Edirne hakkında umutlarım arttı. Bu beraberlik ve birliktelik Edirne'nin geleceğine önemli katkı sağlayacaktır. Edirne'nin birçok öne çıkan ve önemli imkanları var. Ama bunlara rağmen Edirne insanı Meriç gibi sakin ve durgun, Devletine bağlı, milletine bağlı ama müteşebbisliği zayıf olarak görüyorum. Bugünden sonra bu yönümüzü geliştirip Edirne'yi daha iyi yerlere çekmeliyiz.'

İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin ise yaptığı konuşmada, Türkiye'de üretilen pirincin %35'ini İpsala'da üretildiğini söyledi.

Girgin konuşmasına şöyle devam etti: 'Türkiye'deki pirincin %35'inin İpsala'da üretildiğini bizler biliyoruz fakat bunu daha geniş kesimlere duyurabilmeliyiz. Bunun için İpsala Pirincinin markalaşması lazım. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Bu sayede hem İpsala pirinci ön plana çıkacak hem de bölgemiz kalkınacak. Dünyanın en güzel yöresinde yaşadığımıza inananlardanım. Dünya'da birçok ülkeden büyük nüfusa sahip İstanbul gibi bir pazara da 2 saatlik yakın olmamız ayrı bir avantaj sağlıyor.'

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Helvacıoğlu'da yaptığı konuşmada, Türkiye'de tüketilen her 3 tabaktan 1'inin İpsala'da üretildiğini vurgulayarak, Satır Et ve İpsala Pirinci ile ilgili bilgiler verdi. İpsala-Enez-Keşan bölgesinin bu akşam bir marka olduğunu söyledi.

Daha sonra geceye katılan, Edirne Milletvekilleri Kemal Değirmendereli, Recep Gürkan, Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş birer konuşma yaptı.

Geceye İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Enez Kaymakamı Fatih Baysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Enez Belediye Başkanı Ahmet Çayır, İstanbul Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İpsala, Keşan ve Enez'den işadamları katıldı.

Kaynak : www.ipsala.gov.tr